5 Aralık 2013 Perşembe

Bırak dağınık kalsın

"bırak dağınık kalsın"

sözlükteki anlamı; bir şeyin değiştirilmesinin getirisinin, değiştirmek için harcanacak efora değmeyeceği durumlar için kullanılır.

yani boş ver, uğraşma, değmez; demek istenir…

bazı durumlarda başka hiçbir şey söylemeye gerek kalmamasını sağlayan cümle. işlerin çığrından çıktiğini gördüğünüzdezde söylersiniz, ki büyük ihtimalle çiğrından çıkaran kişi de bir başkasıdır.

çok sık da olmasa bazen kullanmak gereken cümle. yaşadıklarının, ilişkilerinin geldiği nokta, boyunu fazlaca aşmaya başladığında verdiğin tepki. ama bu cümle size karşı çok sık kullanılıyorsa, hele o kişi bazı şeyler hissettiğiniz biri ise, size "bırak dağınık kalsın" diyorsa, mesajı alıp kndisinden uzakta durmakta fayda var. daha fazla zorlarsanız, ilerde daha çok üzülebilir, hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. bu kelimeyi duyduysan zorlama. unut onu.

söyleyeceklerini fazlasıyla söylemiş, yapacaklarını elinden gelenin fazlasıyla yapmışsındır ve bir yerden sonra takatin kalmaz. insanların dünyayı duvarla doldurmakla yetinmeyip, birbiri arasına da duvar koymakta çok başarılı olduklarının ayırdına varmışsındır artık. yıkılan her duvarın yenisi yapılır, üzerine yazdığın "yıkılsın" sloganlı cümleler itinayla silinir. sen "yıkıcı", onlarsa "yapıcı"dır anlayacağın, "yaparlar."

gidenin bıraktığı, gelenin yarattığı tüm dağınıklıklara ilişmemek, kendi haline bırakmak gerek bazı durumlarda, en azından ileride daha çok üzülmemek için öylesini tercih etmeye başlamalısın.

bırak dağınık kalsın, beni rahat bırak demektir, bunu anlamalısın, kendine ilgilenecek başka şeyler bulmalı, unutmalısın.

onarmaya çalıştıklarının, bozulmaması için üzerine titrediklerinin kayıtsızlığına, boşverciliğine toslarsın bazı bazı. kendinden kaynaklanmayan dağınıklığı toparlamaya çalışmanın nafile olduğunun farkına varırsın, içinde bir şeyler eksilirken. üstüne gittikçe, üzerine titredikçe sağlamlaşır duvarlar, çabaların un ufak olur, iyiniyetlerin kan içinde kalır.

öylece susmanın, dağınık bırakmanın zamanı gelmiştir. ısrar, en can yakıcı çabalardan biridir; anlamışsındır..mesajı almışsındır, bırak ısar etme. bırak dağınık kalsın...