7 Ocak 2014 Salı

Kendinizi Uzun Bir Uçuşa Hazırlayın! Kore'ye Uçuyoruz

Kore'ye uçuş uzun ve yorucu olduğu için kendinizi bu yolculuğa hazırlamanızda fayda var. Uçacağınız günden bir gün önce yiyeceklerinize çok dikkat etmelisiniz. Mümkün mertebe hafif ve midenizi rahatsız etmeyecek yiyecekler yiyin. Uçuş sırasında rahat uyuyamama ihtimaline karşılık yolculuktan önceki gece iyi uyumaya çalışın. Ağır yenmiş bir mide ile, uçakta kusma ihtimalini düşünerek cidden abartmadan hafif salatalı bir menü ile günü tamamlayın.

Yolculuk Vakti Geldi!!!
Hava alanına uçuş saatinizden en az iki saat önceden gidip check-in'inizi yaptırın. Yer konusunda belli talepleriniz varsa bazı havayolu şirketleri uçuştan iki-üç gün öncesinde yer ayırtma isteğinizi kabul edebiliyorlar. Hani havaalanında uçuş bilgilerini gösteren board var ya, televizyonlarda falan görmüşünüzdür, ha o board’ da son 2 saatlik uçuşları gösteriyorlar, pür dikkat.
Uçakta yolculuk çok rahat bir şey olmadığı ve en az on saat uçacağınız için üstünüze olabildiğince rahat ve esnek kıyafetler giyin. Düğüne gider gibi binmeyin lütfen. Bunun yanında gideceğiniz bölgenin de hava durumunu öğrenip giyeceklerinizi ona göre hazırlayabilirsiniz. Ayrıca her ne kadar uçakta battaniye dağıtılsa da üşüyebileceğinizi göz önünde bulundurarak bir sweatshirt alabilirsiniz. Ben çok rahat elbiseler tercih ediyorum, tişört ve şort gibi :D

+ Uçakta ayakkabı ve çoraplarınızı çıkartabilirsiniz xD Zaten etrafta bunu yapan kişileri göreceksiniz, sizde rahat olun, yalandan yere o yükseklikte ayaklarınız şişmesin, çıkarın gitsin efendim. Cidden bulutların üstünde ayaklarınız kolayca şişebilir, bunun bilimsel latince bir açıklamasıda vardı da aklıma gelmedi ya kkkkkkk :D
Uçağınızın vardığı andaki saatle Türkiye'deki saat farklı olacağından ailenize onları arayabileceğiniz saati Türkiye saatiyle belirtin. Uçağınızın Kore saatiyle varış zamanını Türkiye saatine çevirmek için Google arama kutusuna şu formülü girebilirsiniz; “time in korea”
Sonuçta böyle olacak;
“22:55 Pazartesi (KST) - Güney Kore Saati”
+ Aslında şu bir hakikat ki; Kore ile aramızda yaz diliminde +6 saat, kış diliminde +7 saat fark var.

Uçakta Doldurmanız Gereken Formlar
Uçakta Kore'ye giriş yapmak için gereken bir takım formları doldurmanız gerekmektedir. Doldurmanız gereken iki form vardır: Turist Formu ve Gümrük Formu . İster okumaya gelin ister turist olarak gelin bu formları doldurmanız zorunludur. Bu formlar uçakta hostesler tarafından dağıtılacaktır. İngilizcem iyi değil bu formları nasıl doldururum diye düşünüyorsanız iki seçeneğiniz var, eğer biletinizi bir tur firması yoluyla aldıysanız bu formları uçuştan önce bu firmadan edinip İngilizce bilen bir yakınınızla doldurabilirsiniz ya da uçak görevlileri size bu konuda yardımcı olabilirler. Ama yanınızda smart telefon varsa bu gibi durumlarda çok yardımı dokunabiliyor :D
Formu doldururken yanınızda pasaportunuzu bulundurmalısınız. Formda adınız, soyadınız, uçuş numaranız, pasaport numaranız, hangi ülke vatandaşı olduğunuz, kalacağınız adres, ve telefon numaranızı belirtmeniz gerekmektedir. Kalıcı adres ve telefon numaranız belli değilse geçici olarak kalacağınız yerin adresini ve telefon numarasını yazabilirsiniz. Doldurduğunuz form pasaport kontrolünde görevli tarafından gözden geçirilir ve iki parça olan formun bir kısmı ayrılarak sizin pasaportunuza zımbalanır ve oradaki bilgisayara aktarılır. Bu anki sisteme göre değişir, aklınız karışmasın.
Gümrük Formunda ise; İşte yanınızda yiyecek-içecek getirip getirmediğiniz, eğer aktarmalı uçuş yaptıysanız orada birşey alıp almadığınız, yanınızda 10,000 USD üzerinde para olup olmadığı gibi soruları cevaplamanız gerekmektedir. Bu form bavullarınızı aldıktan sonra gümrükten geçerken gümrük görevlisine teslim etmeniz gereken formdur. Diğeri gibi.

Bavulunuzun Gelmemesi Durumunda Yapmanız Gerekenler:
Pasaport kontrolünden geçtikten sonra öncelikle bavulunuzun geleceği yeri (baggage claim) bulmanız gerekir. Genelde bütün havaalanlarında her bagaj bekleme bölgesindeki elektronik panolarda o yerden hangi uçuşun bavullarının geleceği bildirilir. Eğer bavulunuz gelmezse, bavulunuzu beklediğiniz yerin kontuarına gidip bavulunuzun size doğru şekilde ulaşabilmesi için gerekli bilgilerinizi vermeniz gereklidir.
Uçaktan iner inmez hemen yakın bir yerden bavullarınızı alamayacaksınız. Kore havaalanına indiniz diyelim; baya yürüyüp alt kata indikten sonra mini trene binip, 5 dakikalık yolcuktan sonra check-out yerine geleceksiniz. Buradan çıkınca hemen sol, yer altında bagaj teslim bölgesini görebilirsiniz. Aslında ben buraların hep fotoğraflarını çekmiştim ama kim bilir hangi hafıza kartının içinde, döndüğümde www.godesu.com’ a eklerim.

Bagaj yerini bulduğunuzda ilk olarak bavullarınızın bagaj numaraları gerekmektedir. Bu numaralar biletinizin üzerine yapıştırılmış olan kağıtlardaki numaralardır. Ayrıca bavulunuzun tipini belirleyici özelliklerini (rengi,boyutu,vs.) belirtmeniz istenebilir. Bu gibi durumlarda size kolaylık sağlaması açısından her zaman için bavulunuzun üzerine adınızı ve adresinizi içeren bavul etiketini takmanız gerektiğini söylemiştim. Bunlardan başka, bavulunuzun bulunması durumunda size ulaşabilecekleri bir adres ve telefon numarası vermelisiniz.
Genelde bavulları almak için hava alanına geri gitmeniz gerekmemektedir; uçuş yaptığınız havayolu şirketi bavulunuzu evinize kadar ulaştıracaktır. Fakat eğer ilk etapta bavulunuzun size ulaştırılabilmesi için verebileceğiniz bir adres yoksa bavulunuzu hava alanından almak zorunda kalırsınız. Ayrıca birçok havayolu şirketinde bavulunuzun bulunmaması durumunda, içerisinde bulunan eşyalarınızın şirket tarafından tazmin edilmesini talep edebilirsiniz.

İlk Defa Uçağa Binecekleri Neler Bekliyor, Peki Yaa Uçaktan Korkanlar?

- Çok açık söylüyorum; binmeyin!
hemen geri dönüp, bavul mavul ne varsa bırakıp oradan tüyüp o uçağa binmeyin xD
not: evet ödleğim. ne var bunda? :D

- Çok korkuyorsanız, aşırı heyecanlıysanız koltuk kenarlarına yapışmanızın en ufak bir faydası olmadığını biliniz. uçak düşerse o koltuk ve kenarı diğer her şey ile beraber düşüyor. kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk

- İlk seferinde yalnız olmamak, mümkünse çok sevdiğin birisiyle olmak olayın boyutunu değiştirebilir. hem duygusal anlamda "ölürsek beraberiz" hissi hem de önceden uçuş tecrübesi olan partnerin rahatlatıcı telkinleri sayesinde eğlenceli bir yolculuk yasama ihtimali artar.. Benim gibi tek başına, sap sap gitmeyin olom yaa yazık :D

- Her bilet gerçektir, sahte bilet yoktur korkmayın, elinize fotokopi verebilirler, gerçeğini check-in sıraında alacaksınız.

- Havaalanında yapılan işlem, "check-in". Tıpkı ilkokul sırasında el kaldırıp "burdayım örtmenim" demek gibi. Ben geldim, biletimi kullanarak uçacağım, hazır ve nazırım anlamında.

- check-in'i kaçıranların da bir takım para iadeleri, hakları falan olabiliyor çeşitli sınıflarda. (uçuş sınıfları, yanlış anlaşılmasın, birer harf ile belirtilir bunlar ve hakları).

- Hostese yazmayın. Akil almaz bir klişedir. lütfen bak :D En iyisi Aeroflot firmasını tercih etmemek, insan dayanamıyor :P

- Uzun uçuşta cam kenarına oturmayın. Otobüs değil bu, camdan bakıp görecek bir şey yok. Koridor kenarına oturun ki, hem koridora ayak uzatırsınız, hem de kafanıza göre kalkar oturursunuz.

>> Bir uçak dolusu iyi kötü eğitimli, akli dengesi yerinde yetişkin insana nasıl kemer takılması gerektiğini öğreten üniformalı biri görürseniz şaşırmayın.

- Uçak kalkarken, kalktıktan sonra dümdüz gidecek zannetmeyin. Gideceği yöne doğru uçak yatıyor, yön değiştiriyor. Tırsmayın. :P

- O bebek ağlar, sinir yapma. basınç değişiyo ya ondan heralde, kulaklara baskı falan. kızma yavrucağa, aç kitap falan oku. sen kalkarken altına edecektin, bildiğin tüm duaları okudun, o da ağlıyor işte. yani sinir yapma, küfür etme yavrucağa... .....bebeğe ağlayana sinir yapana sinir yapma. bebeğin bebek olduğunu ve kafasına estiği yerde ve zamanda ağlayacağını idrak edemeyen az gelişmiş moronlar dolu bu dünyada. 

- Bu arada o öndeki kız yanında olsaydı bile sizin iş olmazdı, boşuna hayal kurma. ya da kur yolculuk çabuk biter ama millet inene kadar beklersin eski haline dönebilmek için...

- Yanınızda bir adet kulak tıkacı bulundurun. kulaklarınız hassassa bol bol sakız çiğneyin ve diyafram nefesini öğrenin. hayat olmasa da kulak kurtarıyor.

- Yanınızdaki dağdan inme ayı esnerken inleyebilir.
- Klimaya karşı hassassanız, dışarıda hava sıcak olsa bile yanınızda mutlaka atkı, şal veya hırka bulunsun. Uçağın içi bazen buz gibi olabiliyor. Aynı şey otobüsler için de geçerli tabi...

- Uçağın tuvaletinde sevişmek filmlerde görüldüğü gibi kolay ya da eğlenceli olmuyor. aldanmayın xD

- Uçak kalkarken biraz tansiyonunuz oynayabilir, gerilmeyin gayet normal hatta bir süre sonra alışıyorsunuz.
- Grev yüzünden uçuşunuz aksarsa da ben mağdur oldum falan demeyin destek verin. çalışanlar sizden daha mağdurlar.
- Fight Club'ı veya The Lost dizisini hatırlayın; hani uçağın camları patlıyordu! nhohohoho
- Korkanlar için ne söylersek söyleyelim boş olacak tavsiyelerdir. ama bir kere deneyimlediniz mi gökyüzünün hakimi gibi hissedeceksiniz. acayip de zevkli bir olay. ben mesela hala inişi mi daha çok seviyorum kalkışı mı ona karar veremedim. eğer çok korkuyorsanız kalkış anında aşağı bakmayın çünkü ben hala geri geri düşecekmiş gibi hissediyorum. o anı geçiştirmek için de verilen dergileri gazeteleri filan okuyun mesela. bir de o kalkıştan önceki hızlanmanın tadını çıkarın ikinci sefer bindiğinizde. çok güzel bir duygu!

- Kalkarken içiniz çekilecek korkmayın, havada bazen sarsıntı oluyor, deprem gibi bir şey, o zaman da korkmayın.
- Gerçi ne kadar korkmayın desem de ben de korkuyorum :D
- Uçakta cep telefonuyla sadece arama yapmak yasaktır. Bunun dışında sms, mms gönderebilir, kablosuz internete girebilir, radyo dinleyebilirsiniz.
- O kemer korse değil onu bilin ve rahatınızı bozmayacak şekilde bağlayın. aksine gerek yok belinizde bağlı olduğu hissedilsin yeterli. eğer şişmansanız kabin görevlisi size ek kemer veriyor bunu utanç meselesi haline getirip yol boyu nefesini tutup giden yolculardan çok gördüm ben.
- Uçak seyahatiniz aktarmalı ise, ilk uçaktan indikten sonra boşuna bavulunuzu bekleyip "yoksa bavulum kayboldu mu?!" diye panik yapmayın. aktarmalı seferlerde bavulları direk 2. uçağa aktarıyorlar.

- İniş yapınca alkışlamayın. Gıcık oluyom :/ kkkkkk
- Uçağa binip yerinize oturun. gerçekten başka yapmanız gereken bir şey yok.
Ben uçağa binmeyi seviyorum, güzel bir olay. sana da iyi uçuşlar, iyi eğlenceler ^-^v