Genel

Anime Severler Toplanın: 2022 Yılına Şimdiden Damga Vuran En İyi Animeler

2022, animeler için bereketli bir yıl desek yanlış olmaz. Yılın ilk yarısından itibaren yeni bölümleriyle seven sevmeyen herkesi etkisi altına alan heyecan dolu animeler, sizlerle buluşmaya devam ediyor. My Hero Academia, Chainsaw Man ve Bleach gibi popüler diziler 2022 yılının sonbaharında gösterime girecek olsa da aşağıda listelediğimiz birbirinden kaliteli yapımlar onların yerini hiç de aratmıyor. IMDb sıralamasına göre en düşük puanlamadan en yükseğe doğru hazırladığımız 2022 yılının en iyi 17 animesine haydi bir göz atalım!

17. Cue! (2022)-IMDb: 6.6

Popüler bir mobil oyundan uyarlanan Cue!, Ocak ayından itibaren anime olarak ekranlara taşındı. Yeni açılan bir seslendirme sanatçısı ofisi AiRBLUE, hiçbir deneyime sahip değil. Ofise giden hevesli seslendirme sanatçıları, hayallerini gerçekleştirmek için ellerinden geleni ardına koymuyorlar ama işler hiç bekledikleri gibi gitmiyor. Ne kadar çalışırlarsa çalışsınlar kimse seçmeleri geçemiyor.

16. The Orbital Children/Yörünge Çocukları (2022)-IMDb: 6.6

Sıradaki anime, 2045 yılında internet ve yapay zekânın uzayda yaygınlaştığı bir dönemde geçiyor. Bir uzay istasyonunda meydana gelen büyük bir kazanın ardından bir grup çocuk bu zorlu şartlarda geride kalıyor. Bu çocuklar yapay zekâ ve akıllı telefon kontrollü insansız hava araçları kullanarak çok sayıda krizin üstesinden gelmeye çalışıyorlar.

15. Sasaki to Miyano/Sasaki ve Miyano (2022)-IMDb: 7.0

İki erkeğin tatlı hikâyesini izlemeye hazır mısınız? Yoshikazu Miyano’nun sorunları, Shuumei Sasaki’nin hayatına girdiği sıcak bir yaz gününde başlıyor. Sasaki, Miyano’nun sınıf arkadaşını bir grup zorbadan kurtarıyor ve bundan sonra Miyano, bu üst sınıf öğrencisinden kurtulamıyor. Sürekli olarak sevimli lakaplarla anılan ve sınırları zorlanan Miyano, Sasaki’nin neden ona yaklaşmak istediğini merak ediyor ve Sasaki’ye olan sessiz hayranlığı yavaş yavaş sıkıntıya dönüşüyor.

14. Tokyo 24-ku/Tokyo 24. Koğuş (2022)-IMDb: 7.1

Anime, Tokyo Körfezi’ndeki yapay bir adada (yaygın olarak 24. Koğuş olarak biliniyor) doğup büyüyen çocukluk arkadaşları Ran, Kouki ve Shuuta’nın, belirli bir olay sonucunda değişen ilişkileriyle başlıyor. Olayın birinci yıl dönümü, anma töreninde üç arkadaş tekrar karşılaşıyor ve telefonları aynı anda çalmaya başlıyor. Telefon görüşmesi, sözde ölü bir arkadaştan geliyor ve onları ‘geleceği seçmeye’ çağırıyor. Bu üçlü ise 24. Koğuş ve halkın geleceğini kendi yöntemleriyle korumaya çalışıyor.

13. Arifureta Shokugyou de Sekai Saikyou/Sıradan Birisinden Dünyanın En Güçlüsüne (2019)-IMDb: 7.2

Zayıflıktan en güçlüye evrilmenin hikâyesi! 17 yaşındaki ortalama bir otaku olan Hajime Nagumo’nun sıradan hayatı, o ve sınıf arkadaşları bir fantezi dünyasına çağrıldıklarında ve insanlığı kurtarmakla görevlendirildiklerinde altüst oluyor. Sınıf arkadaşları, savaşta faydalı olan etkileyici yeteneklerle donatılmış olsa da Hajime gerçek bir saldırı gücünden yoksun olduğu için küçümseniyor. Yue adında labirente hapsedilmiş bir vampirle tanıştığındaysa güç yolculuğu başlıyor.

12. Shaman King/Şaman Kral (2021)-IMDb: 7.2

Tokyo’da bir savaş başlamak üzere! Şaman Dövüşü, her beş yüz yılda bir düzenlenen ve şamanların (ruhlara hükmedebilenlerin) savaşta birbirleriyle karşı karşıya geldiği bir turnuva. Bu yarışmanın galibine Şaman Kral deniyor ve Büyük Ruh’la temas kurabilmeye, onu kontrol edebilmeye hak kazanıyor. Bir şaman olan Yoh Asakura’nın turnuvaya katılmadan önceki ve sonraki yaşadığı olaylar anlatılıyor.

11. Boruto: Naruto Next Generations/Boruto: Naruto Sonraki Nesiller (2017)-IMDb: 7.3

Bir dönemin efsane animesi Naruto’yu hemen hemen hepiniz hatırlarsınız. Baruto ise bu serinin devamı olarak karşınıza çıkıyor. Seri, Naruto Uzumaki’nin oğlu Baruto Uzumaki ve onun ninja takımına odaklanıyor. Yeni nesil ninjaların hikâyelerini izlemek isterseniz kaçırmayın deriz.

10. Rust-Eater Bisco/Pas Yiyici Bisco (2022)-IMDb: 7.4

Uzak gelecekte, ‘Paslı Rüzgâr’ olarak bilinen bir felaketin, Japonya’yı çöle dönüştürmesiyle başlıyor hikâye. Serseri Bisco Akahoshi, öğretmeni pasa kapıldıktan sonra hastalığı iyileştirdiği söylenen ve ‘Pas Yiyen’ olarak bilinen bir mantarı elde etmek için kumlu arazilerde yolculuğa çıkıyor. Atılgan genç Doktor Milo ile birlikte onu canlı hâle getirmek için affedilmeyen çevre ve diğer gezginlerle mücadele etmek zorunda kalıyorlar.

9. The Case Study of Vanitas/Vanitas Vaka Çalışması (2021)-IMDb: 7.8

Vampir konulu anime severler burada mı? 19. yüzyılda Paris’te yapılan bir zeplin yolculuğu sırasında vampir Noé Archiviste, kendisine Vanitas diyen, vampirlerin doktoru olduğunu iddia eden ve istediği ‘Vanitas Kitabı’nı elinde tutan bir insan ile tanışıyor. Vanitas’ın Noé’yi bir vampir saldırısından kurtarmasıyla olaylar devam ediyor.

8. Dota: Dragon’s Blood/Dota: Ejderin Kanı (2022)-IMDb: 7.9

Bir Güney Kore-Amerika yapımı olan Dota, Netflix’te izleyicisiyle buluştuğundan beri pek seviliyor ve takip ediliyor. Büyü ve mistisizmin fantastik dünyasında geçen hikâye, Dünya’yı daha güvenli bir yer hâline getirmek için ejderhaları avlayan ve öldüren bir Ejderha Şövalyesi olan Davion’un etrafında ilerliyor.

7. 86 (2021)-IMDb: 8.1

Listemizin olmazsa olmazı bir anime olan 86 ile devam ediyoruz. San Magnolia Cumhuriyeti, dokuz yıldır Giadian İmparatorluğu ile içinde olduğu insansız hava araçlarıyla yönetilen kuşatmanın içinde kalıyor. Şimdiye kadar zayiatsız ilerlediği sanılan savaşın arka planı hiç beklendiği gibi çıkmıyor.

6. My Dress-Up Darling/Benim Giydirme Sevgilim (2022)-IMDb: 8.4

Şu sıralar yükselişte olan bir diğer anime My Dress-Up Darling, günlerini büyükbabasının uzmanlık düzeyine ulaşmayı umarak ‘hina bebek yapma’ sanatını mükemmelleştirerek geçiren lise öğrencisi Wakana Gojou ile ilgili. Genç arkadaşları pop kültürüyle uğraşırken Gojou oyuncak bebekleri için kıyafet dikerken aradığı mutluluğu buluyor ve bu hobisini bir sır olarak saklamak için çabalıyor.

5. Meitantei Conan/Dedektif Conan (1996)-IMDb: 8.5

Anime, 1996 yılında yayınlanmasına rağmen hâlâ sevilerek takip ediliyor. Seri, 17 yaşında genç bir dedektif Shinichi Kudo’nun takip ettiği siyahlar içindeki bir adamın onu bayıltıp öldürmesi gerekirken bir ilkokul çocuğuna dönüştüren hapı içirmesiyle başlıyor. Kendisini bu hâle getiren adamların ölmediğini öğrenip adını Edogawa Conan olarak değiştiriyor ama dedektiflikten vazgeçmiyor.

4. One Piece (1999)-IMDb: 8.8

Bir diğer efsaneyle devam ediyoruz. Anime, çocukluğundan beri korsan olmanın hayalini kuran Luffy’nin maceralarla dolu serüvenini anlatıyor. Luffy, Korsanlar Kralı olma yolculuğunda East Blue Denizi’nden, One Piece denen hazinenin bulunduğu Grand Line’a arkadaşlarıyla beraber yol alıyor. Eğer izlemediyseniz mutlaka bu efsaneye bir göz atın deriz.

3. Damon Slayer: Kimetsu No Yaiba/İblis Keser (2019)-IMDb: 8.8

Eski zamanlardan beri süregelen insan yiyen şeytanların ormanda saklandığı efsanesi yüzünden halk geceleri dışarı çıkamıyor. Halkın inanışına göre bir iblis avcısı geceleri bu şeytanları avlıyor ama bu efsane bir zaman sonra Genç Tanjirou ile gerçeğe dönüşüyor. Kız kardeşini iblis lanetinden kurtarmanın ve yeniden insan yapmanın yollarını arıyor.

2. Ôsama Ranking/Kralların Sıralaması (2021)-IMDb: 9.1

Listenin ikinci sırasında, IMDb puanı bir hayli yüksek olan Ôsama Ranking var. Bojji, kralın sağır ve güçsüz doğan tek oğlu olduğundan onun kral olabileceğine kimse inanmıyor ve sürekli aşağılanıyor. Bir gün gölge bir yaratıkla karşılaşıyor ve bu sayede eksiklerini fark etmeye başlıyor. Gölge Kage ile beklenmedik dostluklarıyla beraber en iyi kral olma yolundaki arzusunu yerine getirmeye karar veriyor.

1. Attack On Titan/Titana Saldırı (2013)-IMDb: 9.1

Efsanelerin efsanesi Shingeki no Kyojin! En üst sırada olmayı fazlasıyla hak eden başka bir anime var mıdır bilmiyoruz ama kesinlikle izlenmesi gereken animelerden birisi. Yüzyıllar önce ‘Titan’ adı verilen insansı yaratıklar tarafından katledilen insanlık, korku içinde duvarların ardına saklanmaya zorlanıyor. Bir gün aşılamaz olan duvar, devasa bir Titan tarafından yıkılıyor. Annesi Titan tarafından yenen Eren Yeager, arkadaşları Armin ve Mikasa ile Keşif Birliği’ne katılıyor ve Titanlarla olan amansız savaş başlıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu